Araç Kiralarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Araç kiralama; son yıllarda oldukça büyüyen ve gelişen sektörler içerisinde yer alıyor. Öyle ki araç kiralama hizmeti veren firmaların sayısı her geçen gün daha da artıyor. Bu firmalardan bir kısmı profesyonel bir hizmet verirken, bir kısmı da müşterilerini mağdur etmeye devam ediyor.

İş ya da tatil seyahatleriniz için kiralayacağınız aracın sizi yarı yolda bırakmasını ya da sonradan başınıza iş açmasını istemiyorsanız; araç kiralarken bazı önemli noktalara dikkat etmeli, piyasa araştırması yapmadan hangi aracı kiralayacağınıza karar vermemelisiniz.

Peki, araç kiralarken nelere dikkat etmek gerekiyor?

Profesyonel bir firma ile anlaşın

Araç kiralamaya karar verdiğiniz firmanın özgeçmişini, ne kadar süredir bu hizmeti verdiğini geniş çaplı araştırarak, en doğru firma seçiminde bulunabilirsiniz. Bu noktada fiyat araştırması da yapabilir, bazı firmalar tarafından zaman zaman düzenlenen indirim ve kampanyaları da takip edebilirsiniz. Aynı zamanda anlaştığınız firmanın yasal ve güvenilir bir firma olduğundan da emin olmanız gerekiyor.

Aracın yakıt durumunu kontrol edin

İmzalayacağınız sözleşmede ‘sınırsız kilometre’ maddesi yer almıyorsa, kiraladığınız araçtaki yakıt miktarını kesinlikle kontrol etmelisiniz. Birçok araç kiralama firması; aracı müşterisine teslim ederken araçta bulunan yakıt miktarını aynı şekilde müşterisinden geri talep ediyor. Bu yüzden firmaya ekstra yakıt hediye etme gibi bir niyetiniz yoksa yola çıkarken araçtaki yakıt miktarını hafızanıza not edin.

Araç bakımının tam olup olmadığını öğrenin

Periyodik olarak bakım ve onarım işlemleri yapılmayan bir araç kiralamanız; siz yoldayken aracın arıza yapmasına neden olabilir. Ya da araç kiralama firması kötü niyetliyse, araçtaki soruna sizin sebep olduğunuzu iddia edebilir.

Araç hasar tespiti yaptırmayı unutmayın

Araçta bulunan çizik vb. hasarların firma tarafından size mal edilmesini istemiyorsanız, araç hasar tespitini de not ettirin.

Aracın güvenlik donanımlarını da gözden geçirin

Olası bir kaza durumunda araçta bulunan hava yastığı, ABS ya da emniyet kemeri hayat kurtardığından kesinlikle araç güvenlik donanımlarının eksiksiz olduğuna ve düzgün çalıştıklarına dair kanaat getirmeniz gerekiyor.

Araç kiralama sözleşmesini detaylıca inceleyin

Hem müşteriyi hem de araç kiralama firmasını güvence altına alan sözleşmede nelerin yer aldığına da dikkat edin. Size cazip gelmeyen sözleşme maddelerine böylelikle itiraz edebilir ya da sözleşme imzalamaktan vazgeçebilirsiniz.

Aracın kasko vb. tüm sigortalarının eksiksiz olduğundan emin olun

Araç kiralarken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de kiraladığınız aracın sigortasının olup olmadığı. Aksi halde kaza vb. durumlarda sigortasız araç kullandığınız için yüksek meblağlar ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Deneme sürüşü yapmayı da ihmal etmeyin

Sonuçta aracı kullanacak olan kişi siz olduğunuz için kiralayacağınız aracı kullanırken rahat edip etmeyeceğinizi anlamanın en iyi yolu, deneme sürüşü yapmak. Deneme sürüşü esnasında araçta buluna arızaları da kolay bir şekilde fark edebilirsiniz.