Wordpress makale

Adım adım WordPress kurulumu rehberi

WordPress site nasıl kurulur başlıklı bu yazımızda meşhur iki dakikalık WordPress kurulumundan bahsedeceğiz. WordPress’i bir hosting ve bir alan adı (Domain) alarak çok basit bir şekilde kurabilir, hemen yazmaya başlayabilirsiniz. WordPress blogunuzu oluşturmadan önce nasıl bir blog oluşturacağınızı düşünün. Bir daha düşünün. Belki de çok iyi yerlere gelecek o blog fikri aniden oluşmaz. Çiçekleri seviyorsanız çiçeklerle ilgili blog açın, sosyal sorumluluk projesi de yaratabilirsiniz. Ya da kişisel bir blog açıp yazmaya başlayabilirsiniz. WordPress ile yapılmayacak bir site türü neredeyse yok. Çok kapsamlı eklenti ve temaları bulabilirsiniz. Kısacası ve en önemlisi nasıl bir blog açacağınızı detaylarıyla düşünmelisiniz.

Hosting ve Domain (Alan adı) alın

Nasıl bir blog açacağınıza karar verdikten sonra Hosting firmalarıyla iletişime geçmeniz gerekmekte. Çünkü Hosting ve alan adı almanız gerekmektedir. wordpress.web.tr olarak Turhost Hosting‘ten hizmet almaktayız. Hızlı ve güvenli Web Hosting için Turhost’u tercih edebilirsiniz. Aşağıdaki resime tıklayarak Turhost’tan güvenli ve hızlı Hosting paketi alabilirsiniz.

Satın alacağınız Hosting’e alan adınızı (Domain) bağlamanız gerekmektedir. Yine Turhost’tan ucuz Domain alabilirsiniz. Ucuz Domain için tıklayınız. Domain ve Hosting alım işi tamamlandı.

FTP programı edinin

Bir FTP programı indirin. Filezilla, CuteFTP vb. en çok tercih edilen FTP programlarını indirebilirsiniz.  tr.wordpress.org adresine tıklayarak  WordPress dosyalarını indirmeniz gerekmektedir.  Artık WordPress blogunuzu kurmak için birçok şey hazır.

Turhost.com sitesine girip, Hizmet listesi bölümünden aldığınız alan adının sağ karşısında bulunan Yönetim butonuna tıklayın. Sol menüde bulunan FTP hesapları linkine tıklayınız. Bu sayfadaki “FTP Ana Hesabınız” alanından FTP şifrenizi alabilirsiniz. Yine Soldaki menünün en altındaki Cpanel’e bağlan linkine tıklayınız. Sonrasında aşağıdaki sayfa gelecektir.

Cpanel’den WordPress blog için ayarlamalarını yapınız.

 

Burada blog sitenizin veri tabanı ayarlarını gerçekleştireceksiniz. MySQL Veritabanları linkine tıklayın. Aşağıdaki resimde görünen “anlatim” isimli veritabanı ismini istediğiniz bir isim ile değiştirin.

 

İsmi seçtikten sonra  Veritabanı Oluştur butonuna tıklayınız. Açılan sayfada “Geri dön” diyerek bir önceki sayfaya geliniz. Bu sefer veritabanınıza bir kullanıcı belirlemeniz gerekiyor.

 

Veritabanına kullanıcı eklemek için yukarıdaki resme bakın. Güçlü bir şifre oluşturma aracını kullanabilirsiniz ya da güçlü olduğuna inandığınız bir şifre ile veritabanına kullanıcı ekleyebilirsiniz.

Bir sonraki aşamada kullanıcının veri tabanına tam erişimi için izin kontrolü yapmalısınız. Aynı sayfa üzerinde bu işlemi yapabilirsiniz.

 

Ekle butonuna tıkladıktan sonra Cpanel’deki kurulumları bitirmiş olursunuz.

Meşhur iki dakikalık WordPress kurulumuna geçin

FTP programına giriş yapınız. İndirdiğiniz WordPress klasörünün içindeki dosyaları FTP programı içindeki public html klasörünün içine yükleyiniz. Bu işlem 1-2 dakika sürecektir. Yüklemenin bitmesini bekleyiniz.

Yükleme bittikten sonra tarayıcınıza site adresinizi girin. WordPress sizi yönlendirecektir. Cpanel’de oluşturduğunuz veritabanı ismi, kullanıcı ismi, ve şifrenizi ilgili alanlara giriniz.

Sonraki sayfada ise blog sitenizde kullanacağınız bir isim ve şifre ekranıyla karşılaşacaksınız. Kullanıcı adı ve şifre oluşturup blog sitenize ilk adımınızı atmış olursunuz.

Blog siteniz ile neler yapacağınız sizin hayal gücünüzle sınırlıdır. WordPress’i ilk kurduğunuzda bozmaktan çekinmeyin. Herhangi bir bilgi kaybı olmayacağı için işlemleri tekrarlayarak yeniden kurulum yapabilirsiniz. Standart WordPress kurulumu için anlatacaklarımız bu kadardı. Bir sonraki yazımızda WordPress blogunuzu şenlendirecek eklenti ve ufak ayarlardan bahsedeceğiz.

WordPress site nasıl kurulur adlı rehberimiz ile ilgili anlamadığınız noktalar varsa bizlere mutlaka yazınız. En ince detayına kadar sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

İyi bloglamalar.

Yorum yaz

O kadar yazıyoruz, insan bir yorum bırakır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.