Site tanıtımı

Adım adım ayak bakımı

Tepki göster
Beğendim Harika Komik Vuhuuu Üzdün Sinir

Havalar gittikçe soğumakta. Bütün bir kış boyu ayaklarınız kapalı ayakkabı ve çizmelerin içinde kalacak. Ancak ayaklarınızın kapalı kalması, ayak bakımınızı ihmal etmeniz termal kaplıca otelleri anlamına gelmez. Vücudun bütün yükünü taşıyan ayakları biraz jimnastik ve masaj ile formda tutmanız gereklidir. Kendinizi iyi hissetmeniz ayaklarınızın rahatlığı ile başlar. Ayakalarınızın bazı kısımlarında yürümekten sertleşen kısımlar ve nasırlar varsa, keyfiniz o anda uçup gider. İşi bu raddeye getirmek istemiyorsanız, ayak temizliğinizin yanı sıra, haftada bir defa ayaklarınıza pedikür yaptırmanızı da öneririz. Özellikle cilt bakımı küçük parmaklarınıza özen gösterin. Nasır çıkması için en uygun yer küçük parmaktır.

Ayaklarınızı sıcak suda biraz dinlendirdikten sonra topuklarınızı ve küçük parmaklarınızın üst kısımlarını pomza taşıyla hafifçe ovun. Kış aylarında ayak tırnaklarınıza devamlı oje sürmeniz gerekmez. Ancak yine tırnaklarınıza devamlı pedikür yapmanız ve onları düzgün tutmanız lazımdır. Kış aylarında kapalı ayakkabılar içinde ayaklarınızın daha rahat olması için tırnaklarınızı kısa ve düzgün bir şekilde kesin. Unutmamanız gereken bir hususta şu olmalıdır:

Ayaklarınızı yıkadıktan sonra parmak aralarınızı iyice kurulamalısınız. Sonrada yumuşak bir kremle kremlemelisiniz. Islak kısımların üzerine sürülecek kremin mantara tatil otelleri iyi bir ortan yarattığını unutmamalısınız. Ayaklarınızın güzel görünümünün yanı sıra onların dayanıklılığına daha da önem göstermelisiniz. Ayak bileklerinizi sürekli formda tutmanız gereklidir. Çünkü diz, kalça ve bel kemiğinin sağlığında ayak bileklerinin rölü büyüktür. Masaj ve
jimnastik ile bileklerinizin esnekliğini ve sağlamlığını koruyabilirsiniz.

Bir bezle yapılan öğrenci pansiyonları jimnastik oyunu ayak parmaklarına hareketlilik kazandırmakla kalmaz, bacak adelelerinize ve ayak bileklerinize de iyi gelir. Bir ayağınızın parmağı ile yerdeki bir bez parçasını kaldırmaya çalışırken,
diğer ayağınızın parmakaları üzerinde durmaya çalışın. Kaldırdığınız bezi en az bir kaç dakika ahavada tutmaya çalışın. Bu hareketi bir kaç kez tekrarlayın ve sonra ayak değiştirin. Uzun ve yorucu bir günden sonra şu masajı uygulayabilirsiniz.Tabanınızı topuklarınızdan ayak parmaklarınıza doğru ovun.

Eğer yüksek topuklu ayakkabı giyiyorsanız: İki elinizle ayağınızı kavrayın. Dairesel hareketlerle baş parmağınızdan başlayarak diğer dört parmağınızı ovun. Eğer ayaklarınız yanıyorsa: Hafifçe sıktığınız yumruğunuzu sert bir şekilde topuktan parmak uclarına doğru gezdirin. Böylelikle her parmak kemiğinizi hissedebileceksiniz.

Uykusuzluğa karşı yapılan ayak masajı: Evet yanlış anlamadınız. Ayak baş parmağının altındaki kemiğe yani yoğunluk noktasına yumuşak hareketlerle masaj yapın.

Bacaklarınızın güzelleşmesi için bir kaç öğüt:

– Bacaklarınızı fırsat buldukça yüksek bir yere kaldırarak oturun.
– Sabahları yataktan kalkmadan önce bir kaç kez bisiklet hareketi yapın.
– Baldırlarınıza avucunuzun içiyle aşağıya ve yukarıya doğru masaj yapın. Bu işlem kan dolaşımınızı düzeltecek, varis ve eklem yerlerindeki ağrılara iyi gelecektir.

Tepki göster
Beğendim Harika Komik Vuhuuu Üzdün Sinir

O kadar yazıyoruz, insan bir yorum bırakır.