Kişisel

Acemi fotoğrafçılar için 11 temel ipucu

Fotoğraf çekmek kimisi için gelir kapısı, kimisi içinse hobidir.  Ben şuan için hobi olarak fotoğraf çekiyorum. Belki ileride iyi işler yaparım. Fotoğrafçılığa yeni başlayanlara ufak ipuçları vereceğim.

 1. Çok zengin değilseniz ve gerçekten fotoğrafçılığa gönül verdiyseniz milyarlarca değerde olan fotoğraf makinesi almayınız: Fotoğrafçılığın temelinden başlayarak, hangi fotoğraf makinesinin, hangi pozlamalarda daha iyi çekeceğini anlayacağınız için yarı profesyonel fotoğraf makineleri başlangıç seviyesinde olanlar için en iyi seçim olacaktır.
 2. Mutlaka bir Tripod almalısınız: Titreyen ellerinizin uzaktaki doğa manzarasını çekmenize engel olmaması için ucuz yollu Tripod’lardan bulabilirsiniz. Fotoğraf makinenizin zamanlayıcı özelliğini açarak daha net fotoğraflar çekebilirsiniz.
 3. Fotoğraf makineniz ve diğer ekipmanlarınız için mutlaka çanta kullanın: Fotoğraf makinenizin modeline göre en uygun çantaları internet sitelerinden bulabilirsiniz. Çantayı mutlaka almalısınız çünkü bir makineyi kıracak kadar zengin değiliz 🙂 Ekipmanlarınıza iyi davranmalısınız.
 4. Sokakta, doğada ne çekeceğinize yolda /evde karar verin. Bir liste yapın: Dışarıya çıktığınızda ne fotoğraflamak istediğinizi bilmek size zaman kazandıracaktır. Evde hazırlıklara bir not defteriyle başlayabilirsiniz. Haftalık plan yapabilirsiniz. Birgün hayvan dostarımızı çekin, diğer gün yaprak, ağaç fotoğrafları çekin. Kısacası bir gününüz diğer günden farklı olsun.
 5. En iyi fotoğraf için en iyi günüzünü beklemeyin: Fotoğraf çekebilmek için belirli bir zaman ve yer yoktur. Evinizin dekorlarından tutun, sokaktaki bir lamba bile size ilham verebilir. En basit bir görüntüden “Günün fotoğrafı” çıkabilir.
 6. Fotoğraf makinenizi tüm özellikleriyle öğrenin, öğrenmenin keyfini çıkarın: Fotoğraf makinenizin özellikleri nerede, hangi şartlarda fotoğraf çekebileceğinizi size söyler. Fotoğraf makinenizin üzerindeki tuşların ne işe yaradığını direk olarak kullanım klavuzundan öğrenebilirsiniz. Her pozu farklı değerlerde çekmeye çalışın. Makinenin ayarları bozulacak diye korkmanıza gerek yok.
 7. Fotoğraf eğitimi için ücretsiz kaynaklar bulmaya çalışın: Nasıl fotoğraf çekmek istiyorsanız bu yönde ücretsiz kaynakları takip edebilir, isterseniz kurslara başvurabilirsiniz. Fotoğrafçılık derslerini ücretiyle almak biraz daha fazla öğrenmek demek ama siz şuan için hobi olarak yaptığınız için fotoğrafçılık forumlarını, fotoğrafçılık bloglarını takip edebilirsiniz.
 8. Fotoğrafa gönül verenlerle buluşun: Amatör ya da profesyonel fotoğrafçılar olsun, öğrenmeye aç bir bünyeniz olduğundan ve karşı tarafın da öğretmeye aç bir bünyesi olduğundan size nasıl fotoğraf çekeceğiniz konusunda mükemmel bilgiler verebilirler. Bu bilgiler için ısrarcı olun.
 9. Düzenli olarak fotoğraf çekin: Hergün fotoğraf çekmek sizi fotoğrafçılık konusunda daha da olgunlaştıracaktır. Bir süre sonra sıkılabilirsiniz ama bu size engel olmamalı. Fotoğraf çekmek harika bir motivasyon kaynağıdır.
 10. Kendinize kompozisyon yaratın: Siyah bir mukavva parçasını yarısına kadar kesip, o kesikten bir çiçeğin gövdesini içeri sokup fotoğraf çekebilirisiniz. Bu sayede çiçeğin altındaki pis görüntüyü almamış olacak, daha net bir fotoğraf yakalamış olacaksınız. Bu tür değişik çekimler yapabilirsiniz.
 11. Denemekten korkmayın: Fotoğraf makineniz ile ne çekeceğiniz sizin elinizde. Fotoğraf makinenizi toprağa koyup zamanlayıcı ile fotoğraf çekmenin verdiği o muhteşem duyguyu tatmanız daha fazla kompozisyon yaratmanız için size ilham verecektir.

Unutmayın!
Tekrarlamakta fayda var. Fotoğraf makinesi ve ekipmanlar, modele göre fiyat konusunda yüksek olabilir. Ekipmanlarınızı sağlam muhafaza etmelisiniz. Lens kapaklarını işiniz bittiğinde takmayı unutmayın. Yine işiniz bittiğinde bataryayı çıkarmayı unutmayın.

 

Bonus: Sosyal olun. Zaten bir fotoğrafçı asla asosyal olmamalıdır. Sosyal olursanız çekmek istediğiniz fotoğrafı çekebilirsiniz. Ama sosyal olmazsanız yere uzanıp fotoğraf çekmek sizin için hayalden öteye gitmeyecektir.

5 yorum yapılmış

 • Fotoğraf çekmek benim için tam bir işkence. Dİktiğim çantaların fotoğraflarını çekmek için çabalayıp duruyorum. Doğru ışık, doğru açı. Ne zor şeyler bunlar. Evde ürün fotoğrafı çekmek için basit bir karton kullanıyorum. Sonsuzluk fonu yaratmak için. Ama dış çekimlerde ışık dengesini ayarlamak çok zor. Tabii ki makinenin de önemi büyük. Ben elimdeki telefonla çekmeye çalışıp duruyorum. Aslında kullandığım telefon sony. Bir çok telefona göre daha güçlü bir kameraya sahip. Sizce yarı otomatik bir makinemi almalıyım. Veya benim için önerebileceğiniz bir makine var mı?

O kadar yazıyoruz, insan bir yorum bırakır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.