4.5G nedir? 3G’den ne farkı var? 3G, 4.5G karşılaştırması


At gibi paraların döndüğü 4.5G frekans ihalesi 3 milyar 960 milyon Euro paraya ulaştı. Avea ve Vodafone‘un 5 paket aldığı ihalede adam gibi adam olan Turkcell 8 paket aldı. 4.5G uyumlu mobil hatlar operatörlerden temin edilebilir. 3G’deki çekmeme sorunu muhtemelen 4.5G ile son bulacak. 4.5G’de hız 1 Gbps’a kadar çıkabilecek.

Peki 4.5G ile sanal dünyamızda neler değişecek?

3G uyumlu akıllı telefonlarda oyun indirmek 3 dakika kadar sürüyorsa, 4.5G ile oyun indirme 25 saniyeye kadar düşecek. Örnekleri kendinize göre çoğaltabilirsiniz. Köylerde kasabalarda internet çekmeyen yerlerde kapsama alanı sorunu olduğu için 4.5G ile bu sorunun ortadan kalkacağı söyleniyor. Daha iyi bir internet deneyimi diyebilirim sayın okur. 4.5G uyumlu internet paketlerinin fiyatları şuan için belli değil fakat yüksek fiyat çekerlerse kimse almaz sayın operatörler. 50-60 TL’lik paket yapın hemen alalım.

3G, 4.5G karşılaştırması

3G ile müzik dosyaları 10 saniyede iniyor / 4.5G ile bu süre 1 saniyede iniyor
3G ile videolar 20 saniyede yüklenirken / 4.5G’de videolar 1 saniyede yükleniyor
3G ile HD video izlemek için beklenilen süre 1.5 dakika / 4.5G ile bu süre 30 saniye
3G ile bir fotoğraf 25 saniyede iniyor / 4.5G ile bu süre 1 saniye

4G teknolojisi ilk olarak 2007 yılında Güney Kore’de kullanılmaya başlandı. Şuan ise 50’ye yakın ülkede kullanılıyor. Fahiş fiyat uygulanmazsa eğer Türkiye’de çok çabuk yaygınlaşır.

Kaynak: NTV

Bu konuya bir tepki ver!

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Bravo Bravo
0
Bravo
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Komik Komik
0
Komik
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Yok artık Yok artık
0
Yok artık

Yorumlar 17

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. internet dünyasının büyük çoğunluğu artık telefonlarla takip ediliyor ve bu nedenle de artık telefonların ve internetin hızlı olması gerekiyor yapılan adım çok büyük ilgilenen ve ülkemize bunu sağlayanlara tşk ediyorum

  2. Özellikle Türkiye piyasasında çok sağlam rakamlar ile sunulacağı kesin. Kaymağını yemek için atmayacakları takla kalmayacak yine operatörlerin.

  3. Tamamen ticareti canlandırmak amaçlı görüyorum . herhangi bir farklılık olacağını düşünmüyorum . Telefon alalım paket yükseltelim ekonomi canlansın . Ah bu teknoloji .

  4. Bakalım ülke kullanıcılarına tabir-i caizse ne kadar iteleme yapacaklar… Ayrıca 4,5 g için altyapımızın tam olduğunu zannetmiyorum.

  5. Çok merak ediyorum bende fiyatlandırmayı ,şu an tüm reklamlar 4.5 g yi ballandıra ballandıra anlatıyor da bakalım ne olacak

  6. Açıkcası teknoloji aldatmacasından baska bişey degil bu. Kullanılabilirlik konusunda pratiği oldugunu düşünmüyorum

Bu yazıları da okuyun

Daha fazla İnternet

Bunlara da bakın, ilerde sorarım!

Paylaştığınız için teşekküler.