Diziler

2018’in getirdiği iki güzel dizi. Counterpart ve The Alienist

Standart dizilerimi takip ederken aralarından cımbızla çektiğim iki yeni dizi ile tanıştırayım siz sayın okurları. Counterpart ve The Alienist

The Alienist‘ten başlayarak sıra bozalım.


Caleb Carr isimli tarihçi yazarın kitabıdır. Polisiye ve gerilim türündedir. Henüz iki bölümü yayımlanmıştır. The Alienist‘in konusu; Dr. Lazslo Kreizler ve Hardward’ta beraber okudukları John Schuyler Moore, apar topar East River’a çağırılıyorlar. Bu aceleciliğin sebebi ise yeni yapılmakta olan Williamsburg köprüsü üzerinde bulunan bir çocuğun cansız bedeni. Bu çocuk o zamanların erkek f*hişesi. Kötü bir şekilde katlediliyor. Gözleri oyuluyor, kolları parçalanıyor. Polis komiseri olan Theodore Roosevelt durumun ciddi olduğunu anlar ve muazzam bir araştırmaya başlarlar. Dizi 19. yüzyılın Newyork’unda geçer. Çocuğun nasıl öldürüldüğünü henüz anlayamamışlardır. Dizi biraz Karındeşen Jack’i andırıyor olabilir.

Aliyenist: O zamanlarda akıl hastalarıyla uğraşanlara denilirmiş.

The Alienist hakkında fazla detaya girmek istemiyorum. İzleyin ve görün. Ayrıca The Alienist kitabı, Ruh avcısı olarak Türkçe’ye çevrilmiş ve bu kitabı D&R’dan alabilirsiniz.

Counterpart

Counterpart afişini ilk gördüğümde Oz‘daki J.K Simmons yani orspu çocuğu rolündeki Vernon Schillinger geldi. Dedim bu adam yine orspu çocuğu rolündedir. Oysaki durum bambaşkaymış. Vernon Schillinger gitmiş yerine tontiş bir adam gelmiş.

Counterpart dizisi iki gerçeklikte geçiyor. Yani paralel evren arasında gidip gelen bir kurguya dayalı. Karakterimizin sıradan bir hayatı yok. Eşi hastanede yaşam mücadelesi verirken kendisi standart şekilde işi gidip gelmekte, karısıyla ilgilenmektedir. Kısaca özet geçersek; Howard Silk, Almanya’nın Birleşmiş Milletler Birliğin’de çalışan basit bir işçidir. Ne iş yaptığını bilmeden 30 yıldır çalışmıştır ve istediği terfiyi alamamıştır. Sıradan bir günü sıradanlıktan çıkaran bazı gelişmeler olmuştur. Aslında çalıştığı şirketin diğer evrenlere açılan bir kapı olduğunu öğrenmiştir. Diğer evrenden gelen Prime lakaplı kişi Howard’ın hayatını tamamen değiştirecektir. Bu Prime lakaplı kişiyi görünce siz de çok şaşıracaksınız fakat kim olduğunu “paralel” kelimesinden anlayabilirsiniz diye düşünüyorum.

The Alienist bir seri katil dizisidir, Counterpart ise bilim-kurgu dizisidir. Belki de sonraki bölümlerde fantastiğe dönüşür. Ne olacak kestirmek zor. İki diziyi de izleyin. Sürükleyici olduklarını göreceksiniz. İki dizi de şuan için 2. bölümdeler. Haydi iyi seyirler.

O kadar yazıyoruz, insan bir yorum bırakır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.